Jesteś:

Home
Rok 2011 na Krytej Pływalni w Sierpcu PDF Drukuj Email

Rok 2011 na Krytej Pływalni w Sierpcu

Modernizacja nowego węzła grzewczego, rewelacyjna frekwencja szkółki pływackiej i udział w Ogólnopolskiej akcji „Pływajcie zdrowo” to największe wydarzenia mijającego roku na sierpeckiej Krytej Pływalni.

Od powstania sierpeckiej Krytej Pływalni w 1998 roku minęło trzynaście lat, ale 2011 można bez wątpienia nazwać rokiem przełomu. Wszystko rozpoczęło się już w październiku, 2010 kiedy to p.o. kierownika Marek Iwiński zwrócił uwagę na potrzebę inwestycji w infrastrukturę całej placówki.

 

Modernizacja przyniosła ciepło

W lipcu 2011 zarząd powiatu sierpeckiego podjął decyzję o modernizacji węzła ciepłowniczego. – Kryta Pływalnia funkcjonuje od ponad 10 lat. Po tak długim okresie pracy basenu i kłopotach z ogrzewaniem dokonaliśmy całkowitej modernizacji węzła ciepłowniczego. W wyniku tych remontów gwarantujemy wszystkim osobom korzystającym z pływalni ciepłą wodę w obu nieckach, jak i odpowiednią temperaturę na całym obiekcie. Dokonaliśmy także niezwykle istotnego remontu filtrów oczyszczających wodę, oraz wyłożyliśmy zbiorniki przelewowe specjalistyczną folią basenową, dzięki czemu w naszej pływalni jest ona utrzymywana w najwyższych parametrach czystości – wyjaśnia Marek Gąsiorowski, wicestarosta Powiatu Sierpeckiego. Modernizacja węzła grzewczego i remont filtrów miały przełożenie na zwiększenia zainteresowania pływaniem wśród najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Choć trzeba przyznać, że już funkcjonująca w roku szkolnym 2010/2011 i będąca pod auspicjami Krytej Pływalni – Szkółka Pływacka „Delfin” była pierwszą od wielu lat, która w 14 grupach zgromadziła aż 160 małych pływaków. Dzięki modernizacji węzła i sprawieniu, że na małej niecce temperatura osiągnęła 30st. Celsjusza już od sierpnia 2011 lawinowo ruszyły zapisy do szkółki pływackiej tym razem na sezon 2011/2012.

Rekordowa szkółka

Od powstania Krytej Pływalni w Sierpcu w 1998 roku nie było jeszcze tak licznego naboru do szkółek, gdzie dzieci mogą poznawać podstawy sztuki pływackiej bądź podnosić już posiadane umiejętności. Dokładnie 226 chętnych przy 160 w roku ubiegłym i poniżej 100 osób (w latach 2007-2009) robi spore wrażenie. – Na chwilę obecną mamy zapisanych ponad 200 chętnych, ale liczba ta jeszcze wzrośnie, bo rodzice cały czas dzwonią pytając o wolne terminy i zasady naboru na sezon 2011/2012 – prognozowali jeszcze we wrześniu Dariusz Dądalski i Michał Śniegota z firmy Swim Magic, która w tym roku prowadzi sierpeckie szkółki. Podsumowując temat szkółek warto zauważyć, iż najliczniejsze są grupy z najmłodszymi adeptami pływania, a więc grupy od 3 na 7-latkach kończąc. Rekordowa będzie ta przygotowana dla 3/4 – latków, w której będzie terminować aż 23 przedszkolaków. Koszt zapisania dziecka na cały sezon (10 miesięcy) nauki wynosi 800zł i jest rozłożony na miesięczne raty po 80zł. Warto dodać, że rodzic zapisujący więcej niż jedną pociechę może liczyć na specjalną bonifikatę. Oprócz samej nauki pływania organizatorzy planują niespodziankę na grudniowe Mikołajki oraz uroczysty Festyn Pływacki podczas czerwcowego podsumowania zajęć. – Szkółka Pływacka ma zapewnione atrakcyjne godziny zajęć od poniedziałku do czwartku. Liczymy na dobrą współpracę dla dobra wszystkich dzieci z naszego powiatu chcących podnosić swoje umiejętności pływackie i dobrze się przy tym bawić – przyznaje p.o. kierownika Krytej Pływalni w Sierpcu, Marek Iwiński.

Medale i wyróżnienia

Ważnym elementem w działalności Krytej Pływalni w Sierpcu jest współpraca z Klubem Pływackim „Shark” Sierpc, który powstał w lutym 2010. Aktualnie w klubie pływackim trenuje 14 osób w wieku od 8 do 12 lat. – W roku 2011 wzięliśmy udział w ośmiu zawodach i mityngach. Startowaliśmy m.in. w Płocku, Mławie, Ciechanowie, Legionowie i Płońsku – opowiada prezes Klubu Pływackiego „Shark” Sierpc, Leszek Bieńkowski. Młodzi i zarazem uzdolnieni pływacy z Sharka zdobyli w 2011 roku kilkadziesiąt medali oraz wyróżnień na zawodach rangi ogólnopolskiej, regionalnej i wojewódzkiej. Do największych sukcesów należą bez wątpienia krążki wywalczone podczas Korespondencyjnych Mistrzostw Polski. Sukcesy odnoszone przez młodych pływaków zostały docenione. W 2010 roku Agata Czachorowska została zwyciężczynią Plebiscytu na Sportowca Sierpca w kategorii „Młodzieżowy Sportowiec Roku”.

 

Mamy, internet i zawody

Listopad i grudzień zapowiadają się na sierpeckiej Krytej Pływalni bardzo pracowicie. Być może jeszcze w listopadzie zostanie podpisane porozumienie o współpracy z sierpeckim Stowarzyszeniem „Mama”. Kryta Pływalnia chcąc rozbudzić w młodym pokoleniu zainteresowanie do pływania nawiązało kontakt ze Stowarzyszeniem „Mama”. Na ukończeniu są również prace związane z uruchomieniem profesjonalnej strony internetowej pływalni. Z kolei na 25 listopada planowane są I Andrzejkowe Zawody Pływackie Miasta i Powiatu Sierpeckiego. Impreza przeznaczona jest dla dorosłych mieszkańców miasta i powiatu sierpeckiego. Główni organizatorzy zawodów, czyli Kryta Pływalnia w Sierpcu oraz ich współorganizatorzy, a więc Starostwo Powiatowe w Sierpcu i Urząd Miasta Sierpca za główne cele imprezy, obrali sobie przede wszystkim popularyzację pływania, jako czynnej formy uprawiania rekreacji sportowej i spędzania wolnego czasu. Ważnym aspektem całego przedsięwzięcia jest umożliwienie sprawdzenia swoich umiejętności pływackich wszystkim uczestnikom zawodów z terenu miasta i powiatu sierpeckiego. – Niezwykle istotne jest także promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudzania i rozwoju zainteresowań pływackich wśród osób dorosłych – podkreśla Marek Iwiński, p.o. kierownika Krytej Pływalni w Sierpcu.

Basen i Starostwo dla dzieci

Uczestnikiem zawodów może być każda pełnoletnia osoba, z zastrzeżeniem, iż ukończyła 20 lat (rocznik 1991 i starsi). Organizatorzy imprezy zapraszają kobiety i mężczyzn        z terenu miasta i powiatu sierpeckiego: osoby indywidualne, pracowników sierpeckich zakładów pracy, firm, szkół i instytucji. Najbardziej widowiskową częścią zawodów będą zapewne sztafety, w których wezmą udział reprezentacje miejskich i powiatowych zakładów pracy, firm i instytucji. Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście także o nagrodzeniu dzielnych pływaków. – Przygotowaliśmy wiele nagród i niespodzianek. Dla zwycięzców poszczególnych kategorii indywidualnych będą to m.in. puchary i souveniry. Z kolei za zajęcie trzech pierwszych miejsc w kategoriach indywidualnych - medale i dyplomy. Trzy pierwsze sztafety w obydwu kategoriach mogą liczyć na puchary, medale, dyplomy i souveniry. Przewidujemy również upominki niespodzianki dla wszystkich uczestników naszej imprezy – informuje kierownik zawodów, Mariusz Turalski.

Grudzień to czas Świąt, ale na pływalni chcą go wykorzystać na działalność charytatywną. Na ostatni miesiąc roku 2011 przygotowano akcję  „Kryta Pływalnia i Starostwo Powiatowe w Sierpcu dla Dzieci z Caritas”. Podczas akcji na terenie obiektów Pływalni i Starostwa będą zbierane słodycze i zabawki dla dzieci z nie zamożnych rodzin oraz matek samotnie wychowujących swoje dzieci”. Zebrane dary zostaną w postaci paczek przekazane maluchom podczas styczniowej „Zabawy Choinkowej” organizowanej przez sierpecki oddział Caritas Polska.

Komfort i satysfakcja

Dobre funkcjonowanie Szkółki Pływackiej, komfortowe warunki treningowe dla klubu pływackiego „Shark”, certyfikat akcji „Pływajcie Zdrowo”, czy w ogóle całej Krytej Pływalni nie było by możliwe, gdyby nie nakłady finansowe zainwestowane w tym roku przez Starostwo Powiatowe w poprawę infrastruktury sierpeckiej pływalni. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza dzieci i młodzież do korzystania z basenu nie tylko podczas zajęć szkolnych, ale także w czasie wolnym. Wykonane przez nas modernizacje poczyniliśmy z myślą o  mieszkańcach, chcąc zagwarantować im komfort i satysfakcję z użytkowania pływalni – podsumował Marek Gąsiorowski, wicestarosta Powiatu Sierpeckiego.

MAT