Jesteś:

Home
Kurs instruktorski PDF Drukuj Email

 

Kurs instruktorski już na półmetku

 

Uczestnicy kursu na instruktora pływania wzięli już udział w czterech z siedmiu zjazdów. Podczas sobotnio - niedzielnych zajęć osiemnastu kandydatów na instruktora bierze udział w części ogólnej (wykłady) oraz specjalistycznej (ćwiczenia, praktyki).

Polska Akademia Sportu w Warszawie wspólnie z Krytą Pływalnią w Sierpcu zorganizowały kurs na instruktora pływania. Tego typu kursu nie organizowano w naszym powiecie od wielu lat. W ogóle Polska Akademia Sportu niezbyt często organizuje kursy na instruktora pływania poza swoimi obiektami w stolicy. Organizacja weekendowego (w formule sobota - niedziela) kursu w Sierpcu w dniach 14 kwietnia – 26 maja świadczy o tym, iż sierpecka pływalnia spełniła wszystkie wymagania formalne, aby gościć jego uczestników.

Ważnym elementem rozpoczętego już 14 kwietnia kursu jest bez wątpienia część ogólna (wykłady) – 100 godzin lekcyjnych (75 zegarowych). Ta część kończy się egzaminem ogólnym (pisemny lub ustny), a kursantom przysługuje jedna bezpłatna poprawka w wyznaczonym terminie. Równie istotnym elementem kursu jest jego część specjalistyczna (wykłady, ćwiczenia, samokształcenie, praktyki) – 96 godzin lekcyjnych (72 zegarowe). Ta część kończy się egzaminem specjalistycznym (na basenie), a kursantom przysługuje jedna bezpłatna poprawka. Uczestnicy kursu musza także zaliczyć praktyki instruktorskie w liczbie 20 godzin lekcyjnych (15 zegarowych). Odbywają się one w trakcie trwania kursu w dowolnie wybranym klubie sportowym lub rekreacyjnym.

Planowany ogólny program kursu na instruktora pływania składa się z 22 elementów. Z pewnością do najważniejszych z nich należą: technika pływania sportowego poszczególnymi stylami pływackimi, podstawy naboru i selekcji do sportu pływackiego, podstawy treningu pływackiego dzieci i młodzieży, pedagogiczne oraz psychologiczne aspekty pracy instruktora, zasady bezpieczeństwa na pływalniach. Program kursu kładzie także duży nacisk na: fizjologiczne i biomechaniczne podstawy pływania, przepisy pływania, rolę rozgrzewki w treningu pływackim, technikę wykonywania skoków startowych i nawrotów, podstawy treningu sportowego u dzieci i młodzieży, pływanie niemowląt oraz aqua aerobic i podstawy ratownictwa wodnego.

Kurs kończy się Egzaminem Instruktorskim zdawanym przez państwowa komisją. Osoby, które zaliczą egzamin otrzymają: zaświadczenie, legitymację instruktorską, certyfikat w języku angielskim oraz zgłoszenie do bazy absolwentów. Wszystkim kursantom w imieniu Krytej Pływalni w Sierpcu życzymy powodzenia podczas egzaminów.

ADMIN